21. června 2021
Jak správně vybrat a používat jistící brzdu
Bez ohledu na typ nebo styl jistící brzdy, všechny jsou navrženy s ohledem na jednu univerzální jistící techniku. Výběr správné jistící brzdy by měl být založen na několika kritériích. První z nich je použití: jistíte prvolezce nabo top-rope? Dobíráte druholezce na štandu, nebo plánujete slanění? Další je průměr lana ... V tomto článku se dozvíte více o tom, jak si vybrat ten správný jistící prostředek pro daný typ lezení.
Jistící brzdy: jaké druhy?
Abychom vyhověli všem druhům použití a každému uživateli, nabízíme dva základní typy pomůcek:
- jistící prostředky s asistovaným brzděním
- jistící/slaňovací prostředky s manuálně ovládaným brzděním
Jistící prostředky s asistovaným brzděním
- Princip: když lezec spadne, zařízení se otočí na karabině, lano se napne a aktivuje vačku, která sevře a zablokuje lano. Přidržování volného konce lana napomáhá aktivaci vačky, takže je vždy důležité držet volný konec lana v ruce. Aby se lezec dostal dolů, jistič ho začne spouštět tak, že plynule začne zatahovat za rukojeť a uvolňovat lano ve vačce, aniž by pustil volný konec lana z ruky. Zatímco rukojeť pomáhá regulovat třecí brzdnou sílu, spouštění je vždy řízeno rukou držící volný konec lana.
- Výhody:
1. Asistované brzdění v případě pádu lezce
2. Velice praktické při nacvičování těžkých kroků v cestě stále dokola, nebo když si lezec odsedne a odpočívá
3. Plynulé ovládání průchodu lana vačkou umožňuje hladké a plynulé spouštění lezce
Jistící/slaňovací prostředky s manuálně ovládaným brzděním
- Princip: když lezec spadne, ruka držící volný konec lana sevře lano a zatáhne směrem dolů. Lano se vtlačí do drážkovaných kanálků ve tvaru písmene V, čímž se zvýší tření a dojde k zastavení lana. Pro spuštění lezce drží jistič volný konec lana oběma rukama a kontroluje rychlost spouštění.
- Výhody:
1. Jednoduchá, kompaktní a lehká pomůcka
2. Vhodná pro všechny typy lan, jednoduchá, dvojitá i poloviční
3. Pohodlná pro slaňování díky drážkovaným třecím kanálkům
Výběr jistící brzdy
Jak používat jistící brzdy
U všech jistících zařízení, nehledě na jejich funkce, je základní technika při podávání a dobírání lana, a chytání pádu, naprosto identická. Vždy musíte držet volný konec lana v ruce.
- Pozice rukou
- Tato pozice platí pro všechny typy jistících prostředků klasickou osmou počínaje, přes VERSO, REVERSO až po GRIGRI ... Vaše ruka nesmí nikdy pustit volný konec lana! U klasické osmy to jističe ani ve snu nenapadne, jakmile si ale někdo přečte o asistované funkci brzdění, nabude dojmu, že to blokuje samo. Impuls pro aktivaci jakékoliv asistované brzdící funkce přijde vždy prvotně od ruky svírající volný konec lana. - Podávání lana
- Chcete-li lezci podat lano, ruka na volném konci lana tlačí krátkým pohybem lano do jistící brzdy, druhá ruka na opačném konci lano plynule vytahuje směrem k lezci. Oba pohyby musí probíhat synchronizovaně, aby nedocházelo k zasekávání lana v brzdě. Chcete-li tento pohyb opakovat, sjeďte rukou po volném konci lana, aniž byste ho pouštěli z ruky. - Dobírání lana
- Při dobírání volného lana rukou na straně lezce posunujte krátkými pohyby lano do brzdy, na straně volného konce lano plynule vytahujte zatímco lano neustále držíte v ruce, a vždy po vytáhnutí lano ihned zalomte do V-drážek, aby bylo okamžitě aktivováno tření. Nikdy nepouštějte volný konec lana.